Rząd zatwierdził zmianę przepisów ruchu drogowego: użytkownicy hulajnóg elektrycznych w całym kraju muszą nosić kask, a prowadzić je można od 15 lat. To część pakietu bezpieczeństwa drogowego.
Rząd przyjął we wtorek nowelizację Ogólnego Regulaminu Ruchu Drogowego, która wprowadza nowe obowiązki (źródło w Hiszpański) dla użytkowników pojazdów transportu osobistego (VMP), w tym elektrycznych hulajnóg. Reformapo raz pierwszy wyznacza minimalny wiek 15 lat dla kierujących tymi pojazdami i wprowadza obowiązek noszenia kasku na terenie całego kraju.
To rozwiązanie jest częścią szerszego pakietu zmian przygotowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Generalną Dyrekcję Ruchu Drogowego (DGT). Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach tzw. „użytkowników wrażliwych”, czyli pieszych, rowerzystów, motocyklistów i osób jeżdżących na hulajnogach.
Oprócz kasku użytkownicy hulajnóg będą musieli jeździć z włączonym oświetleniem przy słabej widoczności oraz nocą, kiedy obowiązkowe będzie także noszenie odzieży lub elementów odblaskowych. Naruszenie tych wymogów może skutkować mandatem w wysokości 200 euro.
Resort spraw wewnętrznych podkreśla, że celem zmian jest dostosowanie Ogólnego Regulaminu Ruchu Drogowego do zmian, jakie zaszły w ciągu ostatnich dwóch dekad od jego przyjęcia.
Ujednolicenie zasad dla hulajnóg
Do tej pory przepisy dotyczące obowiązku noszenia kasku czy minimalnego wieku osoby kierującej hulajnogą w dużej mierze zależały od uchwał władz lokalnych, co prowadziło do różnic między miastami. Dzięki reformie rząd chce wprowadzić wspólne ramy obowiązujące w całym kraju.
Generalna Dyrekcja Ruchu Drogowego od lat opowiadała się za bardziej jednolitymi przepisami dla tego typu pojazdów, w związku z rosnącą liczbą ich użytkowników w miastach i obawami o liczbę wypadków.
Więcej zmian dla rowerzystów i motocyklistów
Reforma wprowadza też nowe obowiązki dla innych uczestników ruchu. Motocykliści będą musieli nosić rękawice ochronne i pełne obuwie, a jednocześnie zaostrzono zasady wyprzedzania rowerzystów i pojazdów unieruchomionych na drodze, nakazując zmniejszenie prędkości i zachowanie bezpiecznego odstępu bocznego.
W przypadku wyprzedzania rowerzystów na drogach z więcej niż jednym pasem ruchu w każdym kierunku kierowcy będą musieli całkowicie zmienić pas, o ile pozwolą na to warunki ruchu i bezpieczeństwo.
Wprowadzono także nowe przepisy na wypadek sytuacji nadzwyczajnych, korków i opadów śniegu, w tym tworzenia korytarzy, które ułatwią przejazd służbom ratunkowym.
Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 października 2026 r. Natomiast obowiązek korzystania z oświetlenia i elementów odblaskowych na elektrycznych hulajnogach, a także obowiązek używania certyfikowanych rękawic przez motocyklistów na drogach międzymiastowych, zacznie być egzekwowany dopiero od 1 października 2027 r., aby ułatwić dostosowanie się do nowych wymogów.