Hadja Lahbib, unijna komisarz ds. równości, gotowości i zarządzania kryzysowego, weźmie udział w Paradzie Równości w Budapeszcie i prowadzi rozmowy z organizacjami społecznymi.
W czwartek po raz drugi przyjechała do Budapesztu Hadja Lahbib, unijna komisarz do spraw równości, gotowości i zarządzania kryzysowego, aby rozmawiać z członkami nowego węgierskiego rządu i parlamentu oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego o politykach równościowych, zwłaszcza o prawach osób z niepełnosprawnościami, społeczności LMBTIQ+, włączeniu Romów i równości kobiet i mężczyzn.
Podczas wizyty weźmie też udział w paradzie Budapest Pride 2026, która odbędzie się w sobotę.
W piątek przed południem komisarz spotka się z minister spraw zagranicznych, Anitą Orbán, ministrem spraw wewnętrznych, Gáborem Pósfaiem, ministrem do spraw społecznych i rodziny, Vilmošem Kátai-Németh, oraz ministrem zdrowia, Zsoltem Hegedűsem.
Następnie spotka się z przewodniczącą Komisji Spraw Europejskich, Ildikó Sopov, oraz przewodniczącym Komisji Ustawodawczej Zgromadzenia Krajowego, Richárdem Rák, a po południu odbędzie rozmowę z rządową komisarz do spraw strategii społecznej, Krisztą Bódis.
Podczas tych spotkań komisarz wymieni poglądy na temat polityk równościowych UE, najnowszych strategii i propozycji.
W sobotę spotka się z burmistrzem Budapesztu, Gergelyem Karácsonym. Zgodnie z planem omówią rolę miast w promowaniu równości, ze szczególnym uwzględnieniem nagrody "Europejska Stolica Włączenia i Różnorodności", a także to, jak uczynić miasta bardziej otwartymi dla wszystkich, w tym dla osób LMBTIQ+, Romów i osób z niepełnosprawnościami.
Komisarz Lahbib spotka się też na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim z organizatorami Pride i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się prawami człowieka, aby omówić polityki UE w zakresie równości i praw człowieka.
Po tych spotkaniach weźmie udział w sobotniej paradzie Pride, która w tym roku wyruszy sprzed Opery.