Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Kataru podaje, że wciąż trwają akcje poszukiwawczo-ratunkowe, by odnaleźć około 20 zaginionych po potężnej eksplozji w głównym kompleksie energetycznym kraju.
W niedzielę wieczorem potężna eksplozja wstrząsnęła kluczowym katarskim terminalem eksportu gazu ziemnego. Doszło do niej, gdy pracownicy próbowali wznowić działalność po tym, jak obiekt został zbombardowany przez Iran w czasie wojny. Wybuch wywołał pożar, w którym co najmniej 54 osoby zostały ranne, a los kolejnych 18 przez wiele godzin pozostawał nieznany.
Wybuch w strefie przemysłowej Ras Laffan może dodatkowo zdestabilizować światowe rynki energii, bo Katar wciąż jest jednym z największych na świecie producentów gazu ziemnego.
Katar wstrzymał produkcję, gdy irańska blokada Cieśniny Ormuz uniemożliwiła wysyłkę ładunków do odbiorców. Podczas,gdy Iran zaczął luzować swoją kontrolę nad cieśniną, a rozmowy o trwałym zakończeniu wojny trwają, Katar przystąpił do prac nad ponownym uruchomieniem terminalu eksportowego.
Według państwowego koncernu QatarEnergy w niedzielę wieczorem podczas tych prac doszło do wybuchu i pożaru w zakładzie zaopatrzenia w gaz Barzan.
Skala zniszczeń po eksplozji pozostaje nieznana. Początkowo władze informowały tylko o kilku rannych. Kilka godzin później ministerstwo spraw wewnętrznych Kataru podało jednak znacznie wyższy bilans ofiar.
Zakład Barzan mógł produkować niemal 1,4 miliarda standardowych stóp sześciennych gazu handlowego dziennie. Katar wykorzystywał go głównie do krajowej produkcji energii elektrycznej oraz zasilania kluczowych dla pustynnych obszarów Półwyspu Arabskiego instalacji odsalania wody.
Niemal cały zakład należy do Kataru, niewielki udział ma także koncern ExxonMobil.
W marcu w obiekt w Ras Laffan uderzył irański pocisk rakietowy, wywołując pożar, który – jak podawały władze – przed ugaszeniem spowodował „rozległe” zniszczenia. Doha już wcześniej wstrzymała tam produkcję z powodu irańskich ataków.
Katar dzieli ogromne morskie złoże gazu ziemnego w Zatoce Perskiej z Iranem. Dzięki wydobyciu gazu państwo to stało się jednym z najbogatszych na świecie.
Dochody te posłużyły Katarowi do zbudowania globalnej pozycji inwestora: kraj posiada kluczowe aktywa w takich metropoliach jak Londyn i Paryż, zorganizował piłkarski mundial w 2022 roku, stworzył sieć informacyjną Al-Dżazira i finansuje swoją działalność jako mediator na arenie międzynarodowej, w tym rozmowy w Szwajcarii między Iranem a Stanami Zjednoczonymi.