25 czerwca Irak przyjął tysiące szyickich pielgrzymów w świętym mieście Karbala, gdy obchody Aszury osiągnęły kulminację. Wierni gromadzili się wokół sanktuariów imama Husajna i jego brata Abbasa, uczestniczyli w modlitwach, żałobnych procesjach i tradycyjnych obrzędach upamiętniających rocznicę śmierci imama Husajna w bitwie pod Karbalą w 680 roku. W całym mieście wzmocniono środki bezpieczeństwa, a do Karbali przybywali wierni z Iraku i krajów sąsiednich, by wziąć udział w jednym z największych dorocznych zgromadzeń religijnych na Bliskim Wschodzie.
Aszura przypada na 10. dzień miesiąca muharram i pozostaje najświętszym dniem w kalendarzu szyickim. W całej Karbali ulice udekorowano czarnymi flagami, a wolontariusze rozdawali pielgrzymom jedzenie i wodę. Przez miasto przechodziły religijne procesje z symbolicznymi chorągwiami i sztandarami, a uczestnicy uderzali się w piersi, śpiewali elegie i praktykowali inne od dawna utrwalone żałobne zwyczaje.
Doroczne obchody upamiętniają odmowę imama Husajna podporządkowania się kalifatowi Umajjadów, wydarzenie uznawane za moment założycielski szyickiego islamu, które do dziś symbolizuje ofiarę, wiarę i sprzeciw wobec ucisku.