Wyrok dla byłego ministra to najpoważniejszy cios sądowy w otoczenie Pedro Sáncheza i pierwszy prawomocny wyrok korupcyjny wobec członka jego rządu.
Sąd Najwyższy skazał byłego ministra transportu i byłego sekretarza ds. organizacji PSOE José Luisa Ábalosa na 24 lata więzienia za udział w aferze prowizyjnej związanej z przyznawaniem kontraktów na dostawy maseczek w czasie pandemii. W tym samym orzeczeniu najwyższa instancja wymierza 19 lat więzienia jego byłemu doradcy Koldo Garcíi oraz cztery i pół roku przedsiębiorcy Víctorowi de Aldamie.
W przyjętym jednomyślnie przez siedmiu sędziów orzeczeniu uznano za udowodnione, że ta trójka stworzyła zorganizowaną grupę przestępczą z jasno podzielonymi rolami, nastawioną na osiąganie zysków dzięki korupcyjnym praktykom. Izba skazuje Ábalosa i Koldo Garcíę za przestępstwa udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, korupcji, malwersacji i handlu wpływami.
Z wyroku wynika, że grupa pośredniczyła w przyznaniu zamówienia na dostawę 13 milionów maseczek dla Puertos del Estado i Adif za pośrednictwem firmy powiązanej z Víctorem de Aldamą, w najtrudniejszych momentach pandemii COVID-19.
Sędziowie uznali za udowodnione, że Ábalos otrzymywał różne korzyści w zamian za faworyzowanie określonych interesów biznesowych. Chodzi m.in. o miesięczne 10 tysięcy euro na pokrycie jego „stałych wydatków”, opłacanie mieszkania używanego przez osobę z jego najbliższego otoczenia oraz zatrudnienie dwóch powiązanych z byłym ministrem kobiet w spółkach publicznych podległych Ministerstwu Transportu.
Wyrok potwierdza też szereg transakcji na rynku nieruchomości związanych z aferą. Wśród nich jest umowa najmu z opcją zakupu między Aldamą i Ábalosem na mieszkanie w Madrycie, a także wynajem nieruchomości w Marbelli i La Línea de la Concepción, również z opcją zakupu. Sąd wiąże te transakcje z działaniami podejmowanymi na rzecz określonych interesów biznesowych, w tym z interwencjami związanymi z publikacją komunikatu prasowego o ratowaniu linii Air Europa oraz z przyznaniem koncesji na wydobycie węglowodorów.
Víctor de Aldama uniknie więzienia
W przypadku Víctora de Aldamy Izba skazuje go na cztery i pół roku pozbawienia wolności, lecz postanawia zawiesić wykonanie kary, uznając w bardzo szerokim zakresie okoliczność łagodzącą w postaci złożenia obszernej, szczerej relacji i skutecznej współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Sędziowie uznali, że jego zeznania w decydujący sposób przyczyniły się do wyjaśnienia sprawy i ujawnienia innych przestępstw.
Zawieszenie kary jest uzależnione od tego, czy Aldama nie popełni ponownie przestępstwa, będzie co pół roku przedstawiał sprawozdanie ze swojej działalności oraz przez rok wykonywał prace na rzecz społeczności.
Sąd Najwyższy podkreśla ponadto wpływ, jaki przestępstwa korupcyjne wywierają na instytucje publiczne, i ostrzega przed poważnym podważeniem zaufania obywateli, który wywołują takie zachowania. W wyroku zaznaczono, że tego typu praktyki podkopują demokratyczną architekturę państwa i szkodzą wiarygodności systemu politycznego.
Orzeczenie jest jednym z najważniejszych wyroków wydanych dotąd w związku ze śledztwami w sprawie korupcji przy zamówieniach publicznych z okresu pandemii. Ábalos i Koldo García przebywają w więzieniu od końca listopada, w zakładzie karnym Soto del Real pod Madrytem.