Newsletter Biuletyny informacyjne Events Wydarzenia Podcasty Filmy Africanews
Loader
Śledź nas
Reklama

Upały, pożary lasów i awaria prądu w Finistère: Francja się dusi

Kobieta chroni się przed słońcem w Rennes we Francji, 22 czerwca 2026 r.
Kobieta chroni się przed słońcem w Rennes we Francji, 22 czerwca 2026 r. Prawo autorskie  AP Photo/Jeremias Gonzalez
Prawo autorskie AP Photo/Jeremias Gonzalez
Przez Célia Gueuti
Opublikowano dnia Zaktualizowano
Udostępnij Obserwuj Euronews w Google
Udostępnij Close Button
Skopiuj/wklej poniższy link do osadzenia wideo z artykułu: Copy to clipboard Skopiowane

W środę 24 czerwca we Francji prognozuje się 40–45°C, w centrum kraju ogłoszono alert przeciwpożarowy, a w Finistère 68 tys. gospodarstw domowych nie mają prądu.

Historyczna fala upałów wciąż dusi Francję. W środę 24 czerwca Francuzi znów obudzili się przy rekordowych temperaturach: o godz. 5 rano w La Rochelle było 29 °C, w Dieppe 26 °C, a w Paryżu 27 °C. 58 departamentów objęto czerwonym alertem, a 31 pomarańczowym.

REKLAMA
REKLAMA

Temperatury maksymalne pozostają bardzo wysokie w zachodniej połowie Francji. "Trzeba się liczyć z tym, że padną kolejne rekordy, w skali całego roku", zapowiada Météo France. Choć maksima prawie się nie zmieniają, temperatury minimalne nadal rosną.

Ostrzeżenie przed pożarami lasów

Wysokie temperatury i niska wilgotność powietrza sprzyjają pożarom lasów. W 35 departamentach wprowadzono podwyższony poziom czujności.

Jak wyjaśnia Météo-France, obecne warunki pogodowe "znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia i rozprzestrzeniania się pożarów lasów i roślinności w porównaniu ze zwykłymi warunkami letnimi", precyzując, że "ryzyko pożarów może miejscami być bardzo wysokie".

Departament Lot-et-Garonne już odczuwa skutki upałów: w niewielkiej odległości od siebie pojawiły się dwa ogniska pożaru. Ciężarówka straży pożarnej Sdis 47 spłonęła, a jeden strażak został lekko ranny – poinformowała prefektura, dodając, że zmobilizowano 180 strażaków i 80 pojazdów, wspieranych przez dwa samoloty Canadair i trzy maszyny typu Dash.

68 000 gospodarstw domowych bez prądu

Upał uderza także w infrastrukturę. Jak poinformowała prefektura, we wtorek wieczorem doszło do awarii transformatora sieci RTE w gminie Ergué-Gabéric koło Quimper, co w szczytowym momencie pozbawiło prądu około 106 000 odbiorców.

W gminie słychać było dwie eksplozje, a okolica transformatora musiała zostać ewakuowana.

"Przyczyna incydentu jest przypadkowa i związana z obecnie notowanymi wysokimi temperaturami. Nikt nie został ranny" – przekazała prefektura w komunikacie.

Jak poinformował w mediach społecznościowych przewodniczący regionu, na miejscu pracują służby techniczne, jednak przerwa w dostawach prądu wciąż się utrzymuje.

"Z przyczyn technicznych RTE nie będzie w stanie podłączyć dotkniętych przerwą gospodarstw w ciągu dnia; przywracanie zasilania rozpocznie się, najwcześniej, 24 czerwca pod koniec dnia. Priorytetem jest wznowienie dostaw energii elektrycznej do placówek służby zdrowia i innych obiektów o znaczeniu krytycznym."

Przejdź do skrótów dostępności
Udostępnij Obserwuj Euronews w Google

Czytaj Więcej

Rekordowe upały: Hiszpania bije podwójny czerwcowy rekord

„El Niño to tylko zasłona dymna”: europejska fala upałów nie jest zjawiskiem naturalnym

Fala upałów w Europie: gdzie obowiązuje czerwony alert upałowy