Newsletter Biuletyny informacyjne Events Wydarzenia Podcasty Filmy Africanews
Loader
Śledź nas
Reklama

Péter Magyar ogłasza operację „Ogień oczyszczający”

Péter Magyar w parlamencie
Péter Magyar w parlamencie Prawo autorskie  AP via MTI
Prawo autorskie AP via MTI
Przez Rita Konya & Bence K.Racz
Opublikowano dnia
Udostępnij Obserwuj Euronews w Google
Udostępnij Close Button

Premier zapowiada szeroką akcję polityczno‑gospodarczo‑prawną, by uwolnić Węgry od korupcji i „mafijnego uścisku”. Jej częścią ma być Krajowy Urząd ds. Odzyskiwania Mienia.

W wystąpieniu przed przyjęciem porządku obrad Péter Magyar ogłosił operację "Czyściec". Jak wyjaśnił, jej celem jest ujawnienie korupcji na Węgrzech i pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich, którzy przez ostatnie 16 lat uczestniczyli w działaniach o charakterze mafijnym. Premier zapowiedział 47 zmian przepisów, które mają stworzyć prawne warunki realizacji planu.

REKLAMA
REKLAMA

Jak mówił, klub TISZY „uwolni Węgry od mafii gospodarczej”, dodając, że „dlatego wystąpił, dlatego założył ruch polityczny i dlatego startował w wyborach”. Péter Magyar podkreślił, że uważa to za swoje najważniejsze zadanie: „Czy się to komuś podoba, czy nie, uwolnimy nasz kraj od mafii gospodarczej i politycznej”. Zaznaczył, że właśnie na to TISZA otrzymała mandat w wyborach 12 kwietnia. Dodał, że dzisiejszy dzień może mieć znaczenie porównywalne z dniem głosowania.

Wezwał posłów Fideszu–KDNP, by opowiedzieli się, po czyjej są stronie: mafii czy Węgrów.

Prezydent i sędziowie Trybunału Konstytucyjnego na celowniku?

Péter Magyar po raz kolejny wezwał prezydenta Tamása Sulyoka do ustąpienia. Zapowiedział, że TISZA zainicjuje odwołanie szefa rządu, a „w dniu następującym po wejściu w życie nowelizacji Ustawy Zasadniczej mandat Tamása Sulyoka wygaśnie. Kropka”.

Jak ogłosił szef rządu, zamierza wystąpić o to, by prezesa Trybunału Konstytucyjnego wybierali sami sędziowie, a także o przywrócenie wieku emerytalnego 70 lat dla sędziów tego Trybunału. W efekcie sędziowie TK powyżej 70. roku życia – w tym Péter Polt – straciliby mandat i immunitet.

Powstaje nowa węgierska konstytucja

Péter Magyar zapowiedział, że od września ruszy szeroki proces przygotowania nowej konstytucji. Ma w niego zostać włączone całe społeczeństwo, a na końcu ustawę zasadniczą zatwierdzi w referendum naród węgierski. Jak podkreślił, od czasu zmian ustrojowych żadna konstytucja „nie stała się konstytucją całej wspólnoty narodowej”. Potrzebny jest, jak mówił, taki dokument, który „przetrwa partie, rządy, premierów, mnie”.

Oprócz ograniczenia kadencji premiera do 8 lat, kadencja posłów Zgromadzenia Narodowego miałaby być ograniczona do 12 lat.

Opozycja ostro zaprotestowała

Przedstawiciele opozycji mówili o stosowaniu zasady odpowiedzialności zbiorowej i o „nie do przyjęcia” retoryce szefa rządu.

Jako pierwszy wystąpił Gábor Toroczkai, przewodniczący klubu Mi Hazánk. Skrytykował planowaną metodę tworzenia nowej konstytucji, twierdząc, że potrzebne jest zwołanie zgromadzenia konstytucyjnego, a nie włączanie w ten proces całego społeczeństwa.

Bence Rétvári, szef klubu KDNP, zadeklarował przywiązanie do wartości chrześcijańskich i oburzył się na porównywanie ich do mafii. Dodał, że Péter Magyar nie prowadzi zaplanowanego rządzenia, a jedynie jest „opozycją wobec opozycji”.

Gergely Gulyás, przewodniczący klubu Fidesz, nazwał język, na jaki pozwala sobie Péter Magyar, niedopuszczalnym i stwierdził, że w rzeczywistości nie walczy on z mafią, lecz buduje dyktaturę.

Andrea Anna Bujdosó, przewodnicząca klubu Partii TISZA, w swoim wystąpieniu odczytała ustępujące przemówienie Katalin Novák.

Przejdź do skrótów dostępności
Udostępnij Obserwuj Euronews w Google

Czytaj Więcej

Szef MSZ Izraela wzywa UE do dialogu i odrzuca dyktowanie stanowisk po sporze z Kallas

UE przygotowuje rozdzielenie negocjacji akcesyjnych Mołdawii i Ukrainy

Papież Leon XIV w Światowym Programie Żywnościowym: "Bardziej karmimy konflikty niż ludzi"