Trwają spotkania szefów państw przed kluczowym szczytem NATO ws. Ukrainy w Turcji 7-8 lipca. W Gdańsku, w czasie trwania Konferencji Odbudowy Ukrainy, wspólne oświadczenie wydali szefowie krajów wschodniej flanki Sojuszu.
Przed szczytem NATO dotyczącym Ukrainy w Ankarze, który odbędzie się 7-8 lipca, liderzy krajów Sojuszu spotykają się w różnych formatach. Pierwszego dnia Konferencji Odbudowy Ukrainy w Gdańsku takie spotkanie odbyli przedstawiciele wschodniej flanki NATO. To najważniejsze w tym roku wydarzenie gospodarcze w Europie, dotyczące przyszłości nie tylko samej Ukrainy, ale i interesów całego kontynentu, na którym pojawili się politycy z wielu europejskich krajów.
Podczas wystąpienia po spoktaniu liderów wschodniej flanki NATO, obecni byli premier Polski Donald Tusk, prezydent Litwy Gitanas Nausėda, prezydent Rumunii Nicușor Dan, prezydent Finlandii Alexander Stubb, premier Estonii Kristen Michal, komisarz UE ds. obrony Andrius Kubilius, premier Szwecji Ulf Kristersson i premier Łotwy Andris Kulbergs.
Wsparcie militarne, nie tylko odbudowa
"Po raz pierwszy nasza Gdańska Konferencja Odbudowy Ukrainy dotyczy także wsparcia militarnego dla Ukrainy wobec agresji rosyjskiej, a nie tylko przyszłej odbudowy po zakończeniu wojny" - mówił podczas konferencji polski premier.
Donald Tusk podkreślał też, że "więzi transatlantyckie, współpraca obronna możliwie blisko ze Stanami Zjednoczonymi to jest coś, co wymaga stałej aktywności i takiej naszej czułości wręcz. Tak, aby nie ucierpiały wskutek różnych politycznych turbulencji. I takie stanowisko będziemy też prezentowali w Ankarze".
Zdaniem polskiego premiera, sytuacja jest bardzo niestabilna. "Można spodziewać się rozmaitego typu eskalacji w najbliższych tygodniach i miesiącach. Już wiele razy o tym mówiłem, uprzedzałem. Będziemy chcieli przygotować się jako grupa państw bezpośrednio wystawionych na to ryzyko, bo graniczących z Rosją, Białorusią, Ukrainą" - mówił.
"Cieszę się, że po raz kolejny flanka wschodnia z pełnym wsparciem Unii Europejskiej, co wiąże się także z finansami, flanka wschodnia dzisiaj w Gdańsku pokazała pełną jedność i pełną solidarność. Niech to będzie znak ostrzegawczy dla wszystkich, którzy coś złego planują wobec kogokolwiek z nas i naszych naszych państw" - podkreślił.
Zełenski dziękuje za wsparcie płynące z Gdańska
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na X, że rozmawiał z szefową Komisji Ursulą von der Leyen, która również przebywa w Gdańsku i wyraził wdzięczność za sygnały wsparcia.
"Omówiliśmy współpracę obronną i wspólne działania na rzecz wzmocnienia naszej odporności i ochrony ludności przed atakami Rosji, w tym zaopatrzenie Sił Obronnych. Dla wszystkich jest jasne, że to Rosja przedłuża wojnę i ignoruje wszystkie propozycje dyplomatyczne Ukrainy. Dlatego musimy działać jak najaktywniej, aby wzmocnić nasz kraj i nasz naród" - napisał w poście na X ukraiński prezydent.
E3, E5 i inne formaty
Dzień wcześniej Donald Tusk wziął udział w spotkaniu E5 w Berlinie, razem z kancelarzem Niemiec Friedrichem Merzem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premier Włoch Giorgią Meloni i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Na szczycie omawiano wsparcie i gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz wzmocnienie europejskiego filaru Sojuszu.