Newsletter Biuletyny informacyjne Events Wydarzenia Podcasty Filmy Africanews
Loader
Śledź nas
Reklama

Zmiany na rynku energii: które kraje UE zużywają i produkują najwięcej gazu?

Według najnowszych danych Eurostatu w 2025 r. popyt na gaz ziemny w UE wzrósł o 2,5% w porównaniu z 2024 r.
Według najnowszych danych Eurostatu, w 2025 r. popyt na gaz ziemny w UE wzrósł o 2,5% w porównaniu z 2024 r. Prawo autorskie  Euronews
Prawo autorskie Euronews
Przez Inês Trindade Pereira & video by Léa Becquet
Opublikowano dnia
Udostępnij Obserwuj Euronews w Google
Udostępnij Close Button
Skopiuj/wklej poniższy link do osadzenia wideo z artykułu: Copy to clipboard Skopiowane

W całej UE rośnie popyt na gaz ziemny, a krajowe wydobycie nie nadąża. Jak na tym tle wypadają poszczególne państwa członkowskie, sprawdza nasza analiza.

W 2025 roku popyt wewnętrzny na gaz ziemny w UE wzrósł o 2,5 procent w porównaniu z 2024 rokiem, wynika z najnowszych danych Eurostatu.

REKLAMA
REKLAMA

Największe wzrosty zużycia odnotowano w Chorwacji (11,3 procent), Portugalii (11,2 procent) i Słowenii (10,3 procent).

Z kolei największe spadki dotyczyły Finlandii (17,7 procent), Szwecji (9,7 procent) i Estonii (9,6 procent).

W ubiegłym roku najwyższy popyt wewnętrzny na gaz ziemny miały Niemcy, Włochy i Francja.

Gaz wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, ogrzewania domów oraz w procesach przemysłowych.

Przykładowo około 30 procent gospodarstw domowych w UE jest ogrzewanych gazem.

Nierównowaga w produkcji

Rumunia jest największym producentem gazu ziemnego wśród 27 państw członkowskich. Kraj odnotował jednak spadek produkcji o 0,8 procent.

Sytuacja może się jednak zmienić dzięki nowemu gazociągowi w rumuńskiej części Morza Czarnego, który ma rozpocząć pierwsze dostawy gazu w 2027 roku.

Gazociąg Tuzla-Podișor o długości 308 km jest częścią projektu Neptun Deep, zakrojonego na szeroką skalę morskiego przedsięwzięcia wydobycia gazu ziemnego, mogącego zapewnić takim krajom jak Węgry i Słowacja alternatywę dla rosyjskiego gazu.

Pod względem spadków produkcji gazu za Rumunią znalazła się Holandia, gdzie odnotowano zniżkę o 3,5 procent, oraz Niemcy ze spadkiem o 2,3 procent.

Jednocześnie UE jest silnie uzależniona od importu gazu: w 2025 roku 89 procent dostaw pochodziło spoza Unii.

Według paneuropejskiego think tanku Strategic Perspectives, gazociągami sprowadzany jest głównie gaz z Norwegii, Algierii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Azerbejdżanu i Libii. Stanowi to 59 procent całego importu gazu.

Do końca 2027 roku import całego gazu z Rosji ma zostać zakazany, aby zakończyć trwającą od dziesięcioleci zależność Unii od rosyjskich surowców energetycznych po wybuchu wojny w Ukrainie.

Ze względu na położenie bez dostępu do morza Węgry i Słowacja otrzymały tymczasowe wyłączenia z zakazu.

Część eurodeputowanych przekonywała jednak, że nie należy dopuszczać żadnych furtek ani wyjątków, aby eksport paliw kopalnych z Rosji nie był już częścią unijnego miksu energetycznego.

Przejdź do skrótów dostępności
Udostępnij Obserwuj Euronews w Google

Czytaj Więcej

Które kraje europejskie są największymi eksporterami odpadów z tworzyw sztucznych?

Które kraje UE mogłyby wycofać się z energetyki jądrowej?

Co obywatele UE sądzą o działaniach na rzecz klimatu i odpowiedzialności przedsiębiorstw?