Newsletter Biuletyny informacyjne Events Wydarzenia Podcasty Filmy Africanews
Loader
Śledź nas
Reklama

Najgorętszy dzień: berlińska policja używa armat wodnych przeciw upałowi

Armatka wodna berlińskiej policji rozpyla wodę przy Bramie Brandenburskiej. (c) policja Berlina
Armatka wodna berlińskiej policji rozpyla wodę przy Bramie Brandenburskiej. (c) Berliner Polizei Prawo autorskie  (c) Berliner Polizei
Prawo autorskie (c) Berliner Polizei
Przez Nela Heidner
Opublikowano dnia Zaktualizowano
Udostępnij Obserwuj Euronews w Google
Udostępnij Close Button

Niemcy zmagają się z pierwszą falą upałów w tym roku. Berlińska policja sięga po nietypowe środki: wysyła na ulice dwa armatki wodne, zwykle używane przy demonstracjach.

Armatki wodne? Jak najbardziej! Policja w Berlinie sięgnęła po nietypowe rozwiązanie: wysłała w miasto dwa wozy z armatkami wodnymi, by schłodzić mieszkańców. Strumień wody był oczywiście dużo łagodniejszy niż podczas demonstracji.

REKLAMA
REKLAMA

Specjalne pojazdy z armatkami wodnymi krążyły po stolicy, a mieszkańcy i turyści byli jednakowo zachwyceni. Zraszano między innymi okolice Bramy Brandenburskiej, Potsdamer Platz i gmach Reichstagu.

Wszystkie chłodne miejsca cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Od kilku dni nad Niemcami utrzymuje się fala upałów z temperaturami sięgającymi niemal 40 stopni, a miejscami nawet powyżej. Sytuacja jest szczególnie uciążliwa, bo w wielu regionach przez dłuższy czas prawie nie było nocnego ochłodzenia i nawet w nocy temperatura pozostawała bardzo wysoka.

Według wstępnych danych Niemieckiej Służby Meteorologicznej ostatnia noc była w Niemczech najcieplejsza w historii pomiarów. Rekord odnotowano we wschodniosaksońskiej miejscowości Kubschütz, gdzie temperatura w nocy nie spadła poniżej 29,4 stopnia Celsjusza.

Wstępnie najwyższą temperaturę w ciągu dnia, 41,5 stopnia, zmierzono w sobotę o 16:20 w Möckern-Drewitz w Saksonii-Anhalcie.

Niemcy: w przyszłym tygodniu lekkie ochłodzenie

Niedziela prawdopodobnie przyniesie kulminację fali upałów. Według Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD) ponownie spodziewane są skrajnie wysokie temperatury, od 37 do 41 stopni. W ciągu dnia i w nocy z niedzieli na poniedziałek lokalnie możliwe są gwałtowne burze, którym mogą towarzyszyć ulewny deszcz, grad i miejscami silne porywy wiatru.

W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura wyraźnie spadnie i osiągnie wartości minimalne od 23 do 19 stopni. W poniedziałek ochłodzenie będzie się utrzymywać: temperatura maksymalna wyniesie już tylko 27–31 stopni. Miejscami spodziewane są opady deszczu, możliwe są też pojedyncze burze.

Przejdź do skrótów dostępności
Udostępnij Obserwuj Euronews w Google

Czytaj Więcej

Ukraina atakuje dwie rafinerie w Rosji, kontynuuje ataki na energetykę Moskwy

2500 łóżek: największy hostel Europy powstaje przy Checkpoincie Charlie

Pierwsza parada Budapest Pride po zmianie rządu